Thermowood - İroko

Thermowood - İroko

THERMOWOODThermowood nedir?        
Thermowood, ahşabın yüksek ısıya tabi tutulması ile elde edilen bir üründür. Isıl işlem sırasındaahşabın içerisinde bulunan reçine alınır ve ahşabın hücre yapısı değiştirilir. Bu sebeble ahşap bulunduğu ortamın nem değişikliklerine karşı normal ahşaba göre daha dayanıklı hale
gelir. Isıl işlem esnasında tüm öz su ve reçinesini kaybeden ahşabın izolasyon kabiliyeti de artar.

   Thermowood' un üretiminde sadece ısı ve su buharı kullanılır. Bu uygulamada çevreyi kirletebilecek hiçbir kimyasal kullanılmadığı gibi ahşap bünyesine de kimyasal maddda katılmaz.

Thermowood’un yararları ve kullanım yerleri  
Thermowood Isıl işlem uygulamalarının, Odunun özellikleri üzerinde kalıcı bir etkisi vardır. Ürünün son kullanım yeri, malzemenin boyutları ve odunun karşılaşacağı çevre koşullarına bağlı olarak, değişik işlemler gerekebilir. Malzeme, sert hava koşullarına maruz kalacak; kapı, pencere, deck, bahçe mobilyaları ve dış cephe kaplamaları gibi malzemeler için idealdir. İç mekan kullanımlarında ise Thermowood; çekici görüntüsü, stabilitesi ve reçinesiz olması ile; saunalar, iç mekan panelleri, mobilyalar ve yer döşemeleri için iyi bir seçenektir. 

Thermowood işleminin bir sonucu olarak, çürümeye ve mantar zararlılarına karşı yüksek direnç gerektiren kullanım yerlerinde, odun dayanıklılığında önemli derecede bir artış görülür.

  Thermowood’un en büyük avantajlarından biride yüksek boyut stabilitesidir. Uygun işlemlerle, son kullanım yerinde karşılaşılabilecek deformasyon miktarını büyük ölçüde azaltmak mümkündür. Isıl işlem, denge rutubet miktarını %50 oranında azaltır, böylece deformasyonunda aynı oranda iyileşmesi beklenir. Kapılar, pencereler, ve diğer dış mekan ürünleri için, değişen rutubet seviyeleriyle sıklıkla karşılaşılan yerlerde, yüksek stabilite faydası sağlar. Thermowood, boya ve diğer yüzey işlemleri için mükemmel bir verimlilik sağlar , kullanım ömrünü arttırır ve bakım masraflarını azaltır.  Çevre Dostu THERMOWOODThermowood işlemi sırasında sadece buhar ve ısı kullanılır, işlem sırasında malzemeye hiçbir kimyasal uygulanmaz. Thermowood işlemi sırasında hiçbir zararlı emisyon çıkışı olmadığı testlerle kanıtlanmıştır. Atık Thermowood parçaları, yakılabilir yada diğer atıklarınızla beraber ortadan kaldırılabilir.

Thermowood’ un özellikleri

-Isıl işlem Finnforest  Thermowood’ a özel bir renk ve parlaklık verir.
-Neme, mantarlara ve çürümeye dayanıklıdır.
-Dayanıklılık sınıfı 2’ dir. (Bkn. Ek tablo)
-Deforme olmaz ve şeklini korur. Neme bağlı deformasyonlar % 90 oranında azalır.
-Ağırlığı % 15 oranında azalır.
-Bitmiş bir ürünüdür. Daha sonra bir işlem gerektirmez. İstenirse kolayca boyanabilir veya yağ sürülebilir.
-Isıl işlem görmüş ahşabın ısı yalıtım yeteneği de artar.

Thermowood’ un Uygulama Alanları
-İç Lambri
-Dış Cephe Kaplamaları
-Tavan Kaplamaları
-Döşeme Kaplaması
-Teras Kaplamaları
-Bahçe Mobilyaları
-Çocuk Oyun Alanı Ekipmanları
-Sauna Panelleri
-Doğramalar
-Havuz Kenarları
-Bahçe Yürüyüş Yolları

Thermowood Şema

 

 

                                                                            AKORMAN THERMOWOOD
    Ak Orman ürünleri, thermowood ürünlerini toptan olarak ithalatçı firma bazında temin etmektedir. Stoklarımızda sürekli bulunan
ölçülerimiz;

      > 25 x 100 / 125  x 3000 - 4000 mm
      > 32 x 100 / 125  x 3000 - 4000 mm
      > 50 x 100 / 150  x 3000 - 4000 mm
 
  Proje bazında istenilen profilde imalat yapılmaktadır.

    Firmamız Finnforest ve Tretimber firmalarının Türkiye' de satış ortağı olarak her türlü thermowood çeşitlerinde hizmetinizdedir.